Promosyon Ne Demek?
  • Yazan: yeaproduction
  • Oluşturulma Tarihi: 19/09/2020
  • Yorum: 0

Fransız lisanında yer almakta olan 'Promosyon' kelimesi; çoğaltım sağlama ve arttırma olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde ise genel olarak çağrışım sağlayan çıkarım hediyelik armağanlardır. Fakat promosyonel ürünler ufak hediyeliklerden çok daha fazlasıdır. Firma ya da markanın logosunu hayatın tüm yaşantısal alanlarına taşıyan tanıtımsal birer sembol niteliğindedir. Firmasal kuruluşlar ürün ve hizmet niteliklerini potansiyel müşteri kitlelerine tanıtabilmek ve samimi bir etkileşim sağlayabilmek için reklam çalışmalarından ziyade promosyon faaliyetlerine başvururlar. Bu doğrultuda oldukça geniş bir ürün yelpazesi promosyon niteliği taşımaktadır.

Promosyon Ne Demek

Promosyon Faaliyetlerinin Oluşturduğu Algı: Promosyon çalışmaları; ürün veyahut hizmet sunumu sağlamakta olan marka ve firmasal kuruluşların hedef olarak nitelendirmekte oldukları kitle ile direkt olarak iletişim kurabilmesine olanak tanımakta olan, oldukça etkili bir tanıtımsal aktivitedir. Bilhassa beraberinde sürdürülen reklam çalışmaları ile başarı bir sonuca ulaşılamaması olası değildir. Hedef olarak nitelendirilen kitle üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan itibar sahibi bir prestij ve imaj meydana getirebilme süreçleri için tercih edilebilecek en etkili ve samimi araç olarak da etkinlik sağlamaktadır. Promosyon ne demek promosyon ürün çeşitliliği ile hedef müşteri kitlenize firmanızı ve ürün niteliklerinizi tanıtabilme şansına sahip olurken, bu ürünlerin işlevsel ve estetik nitelikleri ile de firmanızın sonuç odaklı çalışma prensibi, yaratıcı düşünceye vermiş olduğu önem ve ürün çeşitliliği ile alakalı olarak da pek çok algıyı empoze edebilme şansına sahip olursunuz.

Promosyon Faaliyetlerinde Amaçlanan Sonuçlar

Promosyon çalışmaları; küçük ve orta ölçekli hizmet sunmakta olan işletmeler için olduğu kadar global pazarda ürün ve hizmet sunumu gerçekleştirmekte olan pek çok marka ve firmasal kuruluş için de, elde edilmiş olan prensip değerlerinin korunabilmesi ve ileriye yönelik atılımsal faaliyetlerin sürdürülebilinmesi açısından da aynı derecede önem arz etmektedir. Çünkü promosyon ne demek çalışmaları tanıtım ve reklam faaliyetleri içerisinde oldukça etkin bir verimlilik sağlamakta olan bir alandır. Bu sayede hedef olarak nitelendirmiş olduğunuz kitlenin gündelik yaşantısının her alanında yer alarak, logonuzun yayılım gösterebilmesine olanak sağlarsınız. Ayrıca yeni tasarlamış olduğunuz ürünlere yönelik olarak minimal tanıtım ürünlerin promosyon olarak kullanılması ile üretimini sürdürmekte olduğunuz ürüne karşı duymakta olduğunuz güveni ortaya koyar ve hedef müşteri kitlenize ürünüz henüz satın almamışken deneme ve kullanım memnuniyeti hakkında fikir edinebilme olanağına sahip olursunuz. Ne Demek Promosyon

Neden Promosyon

Promosyon ve Kalite Promosyon firmanın yaptığı diğer kalite açısından önem arz eden reklamlar gibi a geri dönüşü küresel anlamda arttıran bir iletişim aracı olarak değerlendirebilmektedir. Neden promosyon stratejisi ile yapılabilecek ürün tanıtımının en iyi geri dönüşü olacak şekilde sunulmasını sağlar. Promosyon ile müşterilerinizle maliyetsiz iletişim kurabilir ve müşteri bakış açısından firmanın bakarak müşterinin ne istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Günümüzdeki ünlü firmaların çoğu hatta neredeyse hepsi promosyon stratejisini etkili ve küresel anlamda iletişim kurulabilecek önemli mesajları lanse edecek biçimde kullanırlar. Promosyon kullanarak müşterilerin firmalara olan görüşleri tespit edilerek firmanın için gerekli verilere sahip olabilirsiniz. Ürünlerinizden maddi anlamda etkili ve küresel bir şekilde kazanç elde etmek istiyorsanız promosyona kazançsal açıdan önem vermelisiniz.

Neden Promosyon

Küresel Olarak Kitleler Arası Promosyon: Promosyon stratejisini kullanarak firmanın ürünleri etkili iletişim seçeneklerinden en işlevsel olanı seçerek geri dönüşü ile birlikte küresel hizmeti başarıyla verebilirler. Firmanın promosyon ürün ile nitelikli bir biçimde bir biletişim ağı oluşturabilir, oluşturduğu bu ağa hedef müşteri kitleniz ile birlikte pazarlama sorumlularını aynı havuza ekleyebilirsiniz. Firmanın neden promosyon ürünler ile hedef müşteri kitlesine en uygun biçimde hitap ederek geri dönüşlerde istenen etkiyi görebilmekle beraber kendi imaj ve vizyonunu da olumlu bir biçimde lanse etmiş olur.

Promosyon ve İşlevselliği

Promosyon ile birlikte müşterilerinizin birbirleriyle de iletişime geçmesine ve bu iletişimden karlı tarafın kendi firmanın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü firmalar kendilerini promosyon yöntemi ile müşterilerine daha iyi ifade eder ve sunumlarını en özgün en kaliteli bir biçimde tanıtırlar. Promosyon yöntemini kullanılarak müşterilerinizin ürünlerinize özenme başlığı altında ilgi duymasını sağlayarak maliyeti elde edebilirsiniz. Bu sayede firmanın diğer ürünlerinizin satılması için gereken hamleyi nitelikli olarak yapmış olur. Geldiğimiz noktaya bakarsak eğer günümüzde bir çok ürün promosyon adı altında indirimle veya hediye olarak servis edilmektedir. Promosyon neden çoğu zaman kısa süreli kullanılan bir yöntemdir. Gerektiği yerlerde ve gerektiği zamanlarda kullanılır ve zaten bu şekilde kullanılması firmanın adına da en doğru yöntemdir. Gerektiğinden fazla veya gerektiğinden az kullanılması firmalar için yarardan çok zarar sağlayacaktır. Bunu zaten çoğu firma yaşayarak tecrübe edinmiştir. Bundan sonrada atacakları bütün adımlarda promosyon yöntemleri için daha dikkatli adımlar atarlar.