Promosyon Nedir?
 • Yazan: yeaproduction
 • Oluşturulma Tarihi: 19/09/2020
 • Yorum: 0

Firmaların tanıtımlarını yapmak ve adlarını duyurmak için uyguladıkları çeşitli yöntemler var. Bunlardan biri de etkili reklam araçları kullanarak reklam yapmak. Firmaların kendi reklamlarını yapmak için önceden dağıttığı ürünlerin promosyon olduğunu biliriz. Firma olarak dağıttığınız promosyon ürünü hakkınızda az da olsa bir düşünce oluşturur ve bu sayede reklamınız yapılmış olur. Promosyon Nedir; Promosyon ürünleri dağıtarak yapılan reklam ise, özellikle müşterilerin hoşuna giden reklam yöntemlerinden biridir çünkü promosyon amacıyla verilen küçük ebatlardaki not defterleri, tükenmez kalemler bile insanların işlerine yaradığı için firmaların dağıttığı promosyonlar severek kullanılan etkili reklam araçlarından biridir.

Promosyon Nedir?

Promosyon Ürünleriyle Reklamınızı Yapın: Birçok firma, billboardlarda herkesin görebileceği şekilde markasının adını yazarak duyurmaya ve fark edilmeye çalışır. Ancak firmanın adının yer aldığı kalem, çanta, tişört gibi ürünler üzerine firma adı yazılarak dağıtılan promosyonlarla insanlar gezen birere reklam araçlarına dönüşür ve daha etkili bir tanıtım gerçekleştirilmiş olur. İnsanlar alış veriş yaparken seçim yapmalarında en önemli olan etken güven duygusudur. Marka olarak insanların size güven duymasını sağlamanız gerekir. Marka olarakdağıtacağınız promosyon ürünlerini kullanan insanlarda firmanızın adını iyice öğrenmiş olurlar ve bu da kişilerde güven duygusunun oluşmasına neden olur. Yani promosyon nedir, ürünleri dağıtarak insanların size güven duymasını algısal olarak büyük oranda sağlayabilirsiniz. Bu da sizin daha çok tercih edilmenize neden olur.

Promosyon Ne Olmalı?

Promosyonun amacının markanızın adını duyurmak ve akılda kalmasını sağlamak olduğu için ne tür bir promosyon olacağına markanızın hedef kitlesini düşünerek karar vermelisiniz. Örneğin, en çok öğrencilere ve okuryazar ve çalışan insanlara hizmet veriyorsanız promosyon olarak kalem veya küçük ebatlara sahip not defterleri verebilir ve promosyonun amacına kolayca ulaşabilir ve bu sayede de markanızın reklamınızı etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Ya da daha çok bayanların ilgi göstereceği ürünler pazarlıyorsanız, alışveriş çantası gibi ürünleri de promosyon olarak düşünebilirsiniz. Promosyonun etkili bir reklam aracı olduğundan dolayı oldukça şık ve tercih edilebilir promosyon ürünlerini tercih etmeniz, markanız adına yapacağınız yararlı bir reklam adımı olacaktır. Nedir Promosyon

 • Mevcut satış nicelik grafiğini yükseltmek.
 • Ürün numunelerini hedef müşteri kitlesine ulaştırarak; insanların yeni deneyimler elde etmesine katkı sağlamak.
 • Söz konusu ürün ya da hizmetin yeniden tercih edilirliğini arttırmak.
 • Sunulan ürün ya da hizmetin kullanımsal sahasını genişletmek.
 • Hedef kitle ile etkileşim sağlamak.
 • Promosyonun amacı dikkat çekebilmek.
 • Kitle üzerinde merak ve ilgi uyandırmak.
 • Kullanıcıların ürün ya da hizmete dair bağlılıklarını arttırabilmek.
 • Algıyı ürün ya da hizmetin fiyat tutarından ziyade niteliklerine doğru çekmek.
 • Ürün ya da hizmet hakkında genel tepkileri analiz edebilmek.

Promosyonun Amacı

Hedef Kitle Üzerinde Dikkat Çekmek ve İlgi Odağı Haline Gelebilmek Neden Önemlidir?: Yaşam sürdürmekte olduğumuz çağ baz alındığında artık pek çok sektörel pazar oluşumunu sağlamış ve pazarlama stratejilerine odaklanmıştır. Değişim gösteren gereksinimler yeni sektörleri, yeni sektörler yeni pazarları, yeni pazarlar ise artış gösteren ürün çeşitliliğini doğurmuştur. Oluşum gösteren bu zincirleme; elbette ki çetin bir rekabet savaşını da beraberinde getirmiştir. Bu çeşitlilik içerisinde varlığınızı muhafaza edebilmek ve aktif bir şekilde faaliyetlerinizi sürdürebilmek için rakiplerini geçebilmeniz gerekmektedir. Bunun için tercih edilebilecek en etkin yol ise hedef kitlenizle kuracağınız samimi bağdır. İnsanların sizi tercih edebilmeleri için diğerlerinde bulunmayanın sizde var olması gerekmektedir. Bu sebeple promosyonun amacı ürünlerinizi mümkün mertebede sıradanlıktan uzak tasarımlara yansıtarak seçmelisiniz. Yenilik, değişim ve klişelerden uzak bir bakış açısı olumlu ya da olumsuz herkes tarafınca merak hissiyatı uyandırmakta olan olgulardır.

Promosyon Faaliyetleri İle Amaçladığım Satış Hacmine Ulaşabilir miyim?

Hedefler çok ütopik boyutlarda tutulmuyorsa; amacı promosyonun çalışmaları genellikle amaçlanan sonuçları etkin bir biçimde sunabilmektedir. Şüphe duyulmayan kanı ise; narsist reklam filmleri ve onlarca yapmacık bilboard afişleri ile kıyaslanmış olduğunda sağladığı geri dönüşler çok daha etkindir. Sunacağınız promosyon ürünleri ile iki farklı yönde satış grafiğinizi yükselişe geçirebilirsiniz. Bu durum tercih etmiş olduğunuz ürün ile doğru orantılıdır. Eğer üretmekte olduğunuz ürünlerin tanıtım ürünlerini promosyon faaliyetlerinde kullanacaksanız; ürününüze duyduğunuz güveni hedef kitlenize sunar, onlara ürünü satın almadan deneyebilme olanağı tanır ve bu sayede üründen haberdar olunmasını sağlarsınız. eğer hizmet sağladığınız branşla ilgili olmayan bir ürün üzerinde promosyon faaliyeti gerçekleştirecekseniz; estetik, işlevsel ve yaratıcı bir tasarım ile toplum içerisinde merak uyandırır ve sempati ile algılanırsınız. Elde ettiğiniz bu algı satış hacminize doğrudan etkide bulunur.