Yandex.Metrika Counter

Promosyonun Amacı

Hits: 2273 Yorum: 0

Promosyonun Amacı:

  • Mevcut satış nicelik grafiğini yükseltmek.
  • Ürün numunelerini hedef müşteri kitlesine ulaştırarak; insanların yeni deneyimler elde etmesine katkı sağlamak.
  • Söz konusu ürün ya da hizmetin yeniden tercih edilirliğini arttırmak.
  • Sunulan ürün ya da hizmetin kullanımsal sahasını genişletmek.
  • Hedef kitle ile etkileşim sağlamak.
  • Promosyonun amacı dikkat çekebilmek.
  • Kitle üzerinde merak ve ilgi uyandırmak.
  • Kullanıcıların ürün ya da hizmete dair bağlılıklarını arttırabilmek.
  • Algıyı ürün ya da hizmetin fiyat tutarından ziyade niteliklerine doğru çekmek.
  • Ürün ya da hizmet hakkında genel tepkileri analiz edebilmek.

Promosyonun Amacı

Hedef Kitle Üzerinde Dikkat Çekmek ve İlgi Odağı Haline Gelebilmek Neden Önemlidir?: Yaşam sürdürmekte olduğumuz çağ baz alındığında artık pek çok sektörel pazar oluşumunu sağlamış ve pazarlama stratejilerine odaklanmıştır. Değişim gösteren gereksinimler yeni sektörleri, yeni sektörler yeni pazarları, yeni pazarlar ise artış gösteren ürün çeşitliliğini doğurmuştur. Oluşum gösteren bu zincirleme; elbette ki çetin bir rekabet savaşını da beraberinde getirmiştir. Bu çeşitlilik içerisinde varlığınızı muhafaza edebilmek ve aktif bir şekilde faaliyetlerinizi sürdürebilmek için rakiplerini geçebilmeniz gerekmektedir. Bunun için tercih edilebilecek en etkin yol ise hedef kitlenizle kuracağınız samimi bağdır. İnsanların sizi tercih edebilmeleri için diğerlerinde bulunmayanın sizde var olması gerekmektedir. Bu sebeple promosyonun amacı ürünlerinizi mümkün mertebede sıradanlıktan uzak tasarımlara yansıtarak seçmelisiniz. Yenilik, değişim ve klişelerden uzak bir bakış açısı olumlu ya da olumsuz herkes tarafınca merak hissiyatı uyandırmakta olan olgulardır.

Promosyon Faaliyetleri İle Amaçladığım Satış Hacmine Ulaşabilir miyim?

Hedefler çok ütopik boyutlarda tutulmuyorsa; amacı promosyonun çalışmaları genellikle amaçlanan sonuçları etkin bir biçimde sunabilmektedir. Şüphe duyulmayan kanı ise; narsist reklam filmleri ve onlarca yapmacık bilboard afişleri ile kıyaslanmış olduğunda sağladığı geri dönüşler çok daha etkindir. Sunacağınız promosyon ürünleri ile iki farklı yönde satış grafiğinizi yükselişe geçirebilirsiniz. Bu durum tercih etmiş olduğunuz ürün ile doğru orantılıdır. Eğer üretmekte olduğunuz ürünlerin tanıtım ürünlerini promosyon faaliyetlerinde kullanacaksanız; ürününüze duyduğunuz güveni hedef kitlenize sunar, onlara ürünü satın almadan deneyebilme olanağı tanır ve bu sayede üründen haberdar olunmasını sağlarsınız. eğer hizmet sağladığınız branşla ilgili olmayan bir ürün üzerinde promosyon faaliyeti gerçekleştirecekseniz; estetik, işlevsel ve yaratıcı bir tasarım ile toplum içerisinde merak uyandırır ve sempati ile algılanırsınız. Elde ettiğiniz bu algı satış hacminize doğrudan etkide bulunur.

Promosyon Ne Demek

Promosyon Ne Demek: Fransız lisanında yer almakta olan 'Promosyon' kelimesi; çoğaltım sağlama ve arttırma olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde ise genel olarak çağrışım sağlayan çıkarım hediyelik armağanlardır. Fakat promosyonel ürünler ufak hediyeliklerden çok daha fazlasıdır. Firma ya da markanın logosunu hayatın tüm yaşantısal alanlarına taşıyan tanıtımsal birer sembol niteliğindedir. Firmasal kuruluşlar ürün ve hizmet niteliklerini potansiyel müşteri kitlelerine tanıtabilmek ve samimi bir etkileşim sağlayabilmek için reklam çalışmalarından ziyade promosyon faaliyetlerine başvururlar. Bu doğrultuda oldukça geniş bir ürün yelpazesi promosyon niteliği taşımaktadır.

Promosyon Ne Demek

Promosyon Faaliyetlerinin Oluşturduğu Algı: Promosyon çalışmaları; ürün veyahut hizmet sunumu sağlamakta olan marka ve firmasal kuruluşların hedef olarak nitelendirmekte oldukları kitle ile direkt olarak iletişim kurabilmesine olanak tanımakta olan, oldukça etkili bir tanıtımsal aktivitedir. Bilhassa beraberinde sürdürülen reklam çalışmaları ile başarı bir sonuca ulaşılamaması olası değildir. Hedef olarak nitelendirilen kitle üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan itibar sahibi bir prestij ve imaj meydana getirebilme süreçleri için tercih edilebilecek en etkili ve samimi araç olarak da etkinlik sağlamaktadır. Promosyon ne demek promosyon ürün çeşitliliği ile hedef müşteri kitlenize firmanızı ve ürün niteliklerinizi tanıtabilme şansına sahip olurken, bu ürünlerin işlevsel ve estetik nitelikleri ile de firmanızın sonuç odaklı çalışma prensibi, yaratıcı düşünceye vermiş olduğu önem ve ürün çeşitliliği ile alakalı olarak da pek çok algıyı empoze edebilme şansına sahip olursunuz.

Promosyon Faaliyetlerinde Amaçlanan Sonuçlar

Promosyon çalışmaları; küçük ve orta ölçekli hizmet sunmakta olan işletmeler için olduğu kadar global pazarda ürün ve hizmet sunumu gerçekleştirmekte olan pek çok marka ve firmasal kuruluş için de, elde edilmiş olan prensip değerlerinin korunabilmesi ve ileriye yönelik atılımsal faaliyetlerin sürdürülebilinmesi açısından da aynı derecede önem arz etmektedir.  Çünkü promosyon ne demek çalışmaları tanıtım ve reklam faaliyetleri içerisinde oldukça etkin bir verimlilik sağlamakta olan bir alandır. Bu sayede hedef olarak nitelendirmiş olduğunuz kitlenin gündelik yaşantısının her alanında yer alarak, logonuzun yayılım gösterebilmesine olanak sağlarsınız. Ayrıca yeni tasarlamış olduğunuz ürünlere yönelik olarak minimal tanıtım ürünlerin promosyon olarak kullanılması ile üretimini sürdürmekte olduğunuz ürüne karşı duymakta olduğunuz güveni ortaya koyar ve hedef müşteri kitlenize ürünüz henüz satın almamışken deneme ve kullanım memnuniyeti hakkında fikir edinebilme olanağına sahip olursunuz. Ne Demek Promosyon

Etiketler: promosyonun-amaci,

Yorum Yaz

Captcha

captcha